Invazní druhy >> Aktuality >> Nové výskyty račího moru 2018 - shrnutí

Nové výskyty račího moru 2018 - shrnutí

Nové výskyty račího moru 2018 - shrnutí

13.9.2018

Poslední měsíce rapidně přibývá nálezů uhynulých raků a následně nezřídka i potvrzení příčiny úhynu - račí mor. Zde uvádíme dosavadní výsledky povtvrzeného výskytu račího moru: Bečva, Blanice (pod Husineckou přehradou), Klenský potok (přítok Svinenského potoka), Stroupínský potok (vše rak říční). Na posledním jmenovaném potoce a na Kublovském/Pařezovém a Bzovském potoce se jednalo o raky kamenáče. U nepůvodních druhů raků (rak signální a r. pruhovaný) byly nalezeny nakažené populace na Berounce u Radotína (z odlovených kusů 30% nakažených), v Dračici u N. Bystřice (100%), na Pěnenském potoce u J. Hradce (25%), na Malši u hranic s Rakouskem (95%), Ohři u Doksan (30%), Lipno u Černé v Pošumaví (60%), ze vzorků na Labi bylo 60% nakažených.

Podstatné je zabránit pronikání račího moru do dalších lokalit, je důležité dodržovat zejména následující:

Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků.
Předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holinky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci.
Nepřevážejte vodu z toku na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky.
Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků.

Více informací k nahlédnutí v letáku o račím moru.

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt