null Pozor na zlaté rybky

AOPK ČR

Pozor na zlaté rybky

14. 7. 2021

Tři přání vám nesplní, navíc v přírodě ohrožují naše původní druhy ryb.

Jako zlaté rybky bývají označováni karasi zlatí, oblíbené akvarijní ryby, které lidé chovají i v zahradních jezírkách nebo rybníčcích.

Při vypuštění do volné přírody ale mohou dorůst do velikosti až kolem 30 cm. Většinou také rychle zvýší svůj počet. Větší populace pak negativně ovlivňuje kvalitu vody a jsou hrozbou pro celý ekosystém. Takové případy jsou hlášené například z několika států USA, naposledy z Minnesoty [1]. V tamních jezerech žijí v desetitisícových počtech. Redukce jejich výskytu pak stojí velké peníze.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na našem území podle nálezové databáze ochrany přírody [2]  eviduje výskyt karase zlatého asi na sedmi desítkách lokalit [3]. Jsou to převážně malé vodní plochy v zastavěném území.  Tato ryba u nás dokáže bez problémů přezimovat, v našich podmínkách se jí ale zatím nedaří rozmnožovat v tak velkých počtech. Na rozdíl od svého velmi blízkého příbuzného karase stříbřitého [4]. Tam, kde se tato ryba vyskytuje, vodu doslova "zaplevelí". Navíc kvůli nežádoucímu křížení ohrožuje domácího karase obecného i jiné kaprovité druhy ryb. Také pro ostatní živočichy představuje velkou konkurenci.

Protože karasi zlatí byli vyšlechtěni z karasů stříbřitých, jejich invazní potenciál je opravdu velký. Proto bychom si i na ně měli dávat pozor. Hlavně nesmí docházet k jejich vypouštění do volné přírody. Nechceme se totiž dostat do situace, jakou nyní řeší právě v některých oblastech Severní Ameriky.

Pokud byste při svých procházkách někde objevili karase zlaté nebo stříbřité, dejte nám o nich vědět prostřednictvím aplikace BioLog [5]. Informace o nových nálezech jsou pro ochranu přírody velmi cenné. Děkujeme.

 

Poznámky:

[1] https://www.theguardian.com/environment/2021/jul/12/goldfish-dumped-minnesota-lakes-threatening-ecosystems

[2] Nálezová databáze ochrany přírody obsahuje téměř 29 milionů záznamů pozorovaných druhů na území České republiky. Více na na drese: https://portal.nature.cz/nd/

[3] https://portal.nature.cz/publik_syst/nd_nalez-public.php?idTaxon=34983&akce=view

[4] https://portal.nature.cz/publik_syst/nd_nalez-public.php?idTaxon=75268

[5] Aplikace BioLog (OS Android) slouží nejen k záznamům pozorování všech druhů živočichů, rostlin a hub na území České republiky, ale také jako atlas pozorovaných druhů. Záznamy je možné do mobilního zařízení ukládat i off-line. Má i své webové rozhraní. Více na adrese: http://biolog.nature.cz/

Karas zlatý není zlatá rybka