Invazní druhy >> Aktuality >> Aktuálně ze světa invazních hadů a pavouků

Aktuálně ze světa invazních hadů a pavouků

Aktuálně ze světa invazních hadů a pavouků

24.11.2021

Pro řadu lidí je byť jen pomyšlení na hady nebo pavouky nepříjemné. Někdy dokonce děsivé. Jsou to ale zvířata, jako každá jiná. V přírodě mají své místo a jsou součástí ekosystému. Když se ale druh dostane na místa, kde není původní a kde nemá žádnou konkurenci, dochází často narušení rovnováhy, která se vyvíjela po miliony let. I mezi hady a pavouky najdeme tyto případy. Jedním z nejznámějších je třeba zavlečení bojgy hnědé na pacifický ostrov Guam. Tito hadi zde zlikvidovali většinu původních druhů. Nečekaně přispěli  také k velkému nárůstu populací pavouků, kteří tak ztratili své přirozené nepřátele.

Invazi hadů aktuálně řeší také na středomořských Baleárských ostrovech [1]. Na Ibizu byla z pevniny se sazenicemi stromů náhodně dovezena štíhlovka podkovní. Had je původní v severní části Afriky a v jihozápadní Evropě. Přirozeně se vyskytuje také na Sardinii. Tito plazi ohrožují místní populace domácích druhů, hlavně ještěrku pityuskou. Ta se nikde jinde na světě přirozeně nevyskytuje.

 V USA zase čelí masivnímu šíření nepůvodních pavouků. Ve státě Georgia totiž nekontrolovatelně narůstá populace východoasijské nefily kyjovité [2].  Pavoučí invaze může na někoho působit  strašidelně, tento druh pavouka ale není pro člověka vůbec nebezpečný. Navíc většina z nich v přírodě do začátku zimy uhyne.

V České republice žádného invazního hada ve volné přírodě nenajdeme. Z pavouků se k nám asi před 30 lety dostali ze Středomoří dnes již velmi běžný křižák pruhovaný [3]    a zápřednice jedovatá [4].  Ta obývá nejteplejší části našeho území.

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt