Invazní druhy >> Aktuality >> Račí mor ve Vizovicích

Račí mor ve Vizovicích

Račí mor ve Vizovicích

5.8.2020

Během července byl zaznamenán výskyt uhynulých raků říčních v potoku Lutonínka, který protéká Vizovicemi. Jako příčina úmrtí byl detekován račí mor.

Toto plísňové onemocnění je přenášeno zejména nepůvodními severoamerickými raky (r. signální, r. pruhovaný), případně dalšími druhy raků, vypuštěnými nezodpovědnými chovateli do volné přírody. Pro domácí druhy raků (r. říční a r. kamenáč) má račí mor fatální důsledky, tak jako v tomto případě.

Co dělat, aby se račí mor nešířil dál?

  • Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků. Často se takto "zachraňují" právě ti severoameričtí přenašeči.
  • Předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holinky či rybářská výstroj, dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci.
  • Nepřevážejte vodu z potoka na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky.
  • Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků.

Více o račím moru a prevenci zavlečení se můžete dozvědět na naší story mapě.

Jakékoliv úhyny raků hlaste AOPK ČR (invaznidruhy@nature.cz) či Výzkumnému ústavu vodohospodářskému (jitka.svobodova@vuv.cz). Velmi cenná jsou též data o výskytu jak našich, tak nepůvodních druhů raků, nálezy lze zaznamenávat prostřednictvím aplikace BioLog  do Nálezové databáze ochrany přírody. Čím více informací bude k dispozici, tím účinnější může být boj s touto zákeřnou chorobou. Děkujeme.

Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt