null Nové pátrací akce v projektu NAJDI.JE

Nové pátrací akce v projektu NAJDI.JE

24. 8. 2022

Projekt NAJDI.JE si klade za cíl zapojit širokou veřejnost do sledování a monitoringu šíření invazních druhů u nás. Takových druhů v posledních letech dramaticky narůstá i díky tomu, že se stávají černými pasažéry v mezinárodní dopravě ovoce, zeleniny či zahradnického materiálu. Včasné zjištění a lokalizace takových druhů ale vyžaduje mnoho úsilí a hlavně mnoho lidí, kteří si případné přítomnosti takových druhů všimnou. NAJDI.JE takto sleduje už více než desítku druhů, poslední dvě pátrací akce odstartovaly teď v létě.

První z těchto druhů je tmavka švestková, která škodí na peckovinách (především švestkách a mirabelkách) a způsobuje jejich předčasný masový opad. Tmavka má jednu generaci ročně, samice kladou vajíčka do vyvíjejících se plodů, v nichž její larvy vyžírají jádro pecky. Plody tak přestanou růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a bohužel většinou také opadávají. Je potřeba zmapovat její současné rozšíření, vyhodnotit škodlivost a stanovit vhodné způsoby ochrany. Identifikace dospělců je poměrně náročná, a proto se projekt zaměřuje na larvy v peckách, které u nás nelze zaměnit z žádným jiným druhem. Pecky je potřeba rozlousknout a hledat larvy. V případě potvrzení výskytu se zapojují také odborníci z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy, kde se problematikou invazních škůdců ovoce a tmavce švestkové dlouhodobě věnují.

Cílem poslední zveřejněné pátrací akce je vrtule rakytníková, která je škůdcem rakytníku řešetlákového. Na podzim kukly vrtule opouští napadený plod a přezimují v půdě pod keři v hloubce 1-5 cm. Dospělci pak létají zhruba od začátku července do poloviny srpna. Jedna samice je schopna naklást 200 a více vajíček. Larvy pak vyžírají plody rakytníku, které následkem toho hnědnou a hnijí, předčasně opadají či usychají. Napadení je možné poznat také podle nepříjemného zápachu. Stejně jako u tmavky, napadení není možné zaměnit s jiným druhem, protože rakytník u nás jiný škůdce nenapadá. Larvy je možné najít během srpna a září.

Výskyt těchto druhů prosíme hlaste přes formuláře v příslušných pátracích akcích na webu www.najdije.cz, kolegové z NAJDI.JE vám následně záznam potvrdí.

Autor fotografií: Michal Skalský

Tmavka švestková při kladení vajíček. Autor: M. Skalský
Larvy tmavky švestkové. Autor: M. Skalský
Vrtule rakytníková. Autor: M. Skalský
Napadený rakytník. Autor: M. Skalský